Międzypokoleniowa integracja i edukacja na Grunwaldzie

Międzypokoleniowa integracja i edukacja na Grunwaldzie

Data publikacji: 2021-12-22

Wspierani przez Stowarzyszenie IN PLUS seniorzy z Klubu Promyk zorganizowali serię międzypokoleniowych spotkań z młodzieżą. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach konkursu regrantingowego WOLONTARIAT DO POZNANIA.

Grupa nieformalna - KLUB PROMYK - działająca pod patronatem i ze wsparciem organizacyjnym Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego IN PLUS zrealizowała spotkania międzygeneracyjne w ramach których młodzież uczyła seniorów z korzystania z nowych technologii. Spotkania stały się okazją do wzajemnego poznania młodzieży i seniorów uczęszczających do klubu który mieści się w Szkole Podstawowej nr 91 przy ul. Promyk 4.

Poprzez projekt „Międzypokoleniowa integracja na Grunwaldzie Północ” realizowanego w ramach konkursu regrantingowego „Wolontariat do Poznania” grupa zorganizowała spotkania członków klubu i Szkoły Podstawowej nr 91 w celu integracji międzypokoleniowej i edukacyjnej.

W dniu 8 grudnia br. odbyło się spotkanie „Nowe technologie bez tajemnic”. Uczniowie i uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 91 wraz ze swoim opiekunem pojawili się w Klubie Promyk gdzie jako wolontariusze zaangażowali się we wspieranie seniorów i seniorki będących uczestnikami i uczestniczkami spotkań Klubu. Tematem działań wolontariackich była pomoc seniorom i seniorkom w obsłudze nowych technologii. Łącznie udało się zapoznać z obsługa kilku rodzajów telefonów komórkowych (Iphone, Samsung, Huawei itp.) oraz tabletu (Lenovo). Uczniowie i uczennice pokazywali jak zmieniać ustawienia, jak nagrywać i robić zdjęcia, jak instalować aplikacje i z nich korzystać, jak wchodzić na portale społecznościowe i poszczególne strony www. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, zorganizowany został poczęstunek dla gości ze szkoły. Wymiana doświadczeń pomiędzy dziećmi, a osobami starszymi jest bardzo cenna, a przy okazji jest to zapobieganie przed wykluczeniem technologicznym w przypadku seniorów.

Łącznie w działania zaangażowało się 8 młodych wolontariuszy oraz 10 przedstawicieli Klubu Seniora.

Kolejną inicjatywą w ramach projektu było spotkanie integracyjne „Wolontariat łączy pokolenia”, które odbyło się 14 grudnia br. Było to wydarzenie zorganizowane w ramach Dnia Wolontariusza, a przy tym okazja do podziękowania uczniom za wsparcie i zachęcenie ich do dalszych działań we współpracy z Klubem PROMYK. Spotkanie przebiegło w świątecznej atmosferze, dzięki śpiewaniu kolęd, robieniu wspólnie dekoracji, a także rozmów przy poczęstunku. Dodatkowo wolontariusze otrzymali własnoręcznie robione przez seniorów: aniołki i mydełka zapachowe na sznureczkach. Zostały wręczone im również dyplomy. Było mnóstwo rozmów, słuchania muzyki, na koniec wszyscy złożyli sobie świąteczne życzenia. Podczas spotkania był zapewniony poczęstunek.

Spotkania międzypokoleniowe organizowane przez Klub PROMYK były okazją do integracji i nuki sprzętu nowych technologii, który często sprawia trudność seniorom. Wiele osób starszych jest samotnych a poprzez taką inicjatywę mają możliwość zwiększyć częstotliwość kontaktów społecznych. Wymiana swoich przemyśleń pomiędzy młodzieżą a seniorami pozwala na złamanie pewnych schematów myślenia i może wpłynąć na zmniejszenie zjawiska ageizmu. Dlatego też trzymamy kciuki za dalsze działania Klubu Promyk i życzymy kolejnych fantastycznych inicjatyw!

Przedsięwzięcie jest realizowane z grantu w ramach projektu WOLONTARIAT DO POZNANIA finansowanego ze środków budżetowych Miasta Poznania. Organizatorem konkursu i operatorem wsparcia regrantingowego jest Stowarzyszenie Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej CREO.Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]